DAMEK – HURTOWNIA ZNICZY I KWIATÓW SZTUCZNYCH

Jakie wkłady do zniczy latem, a jakie zimą?

  1. Strona główna
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jakie wkłady do zniczy...

Wybór wkładów do zniczy z pozoru jest bardzo prosty. Tymczasem pora roku i aktualne warunki atmosferyczne mają wpływ na proces spalania się wkładu. Dlatego też warto wiedzieć, jakie wkłady do zniczy są dostępne na rynku i czym się charakteryzują. Ta wiedza z pewnością pomoże nam w wyborze odpowiedniego wkładu, co nie tylko przełoży się na długi czas palenia się znicza, ale również pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek m.in. w postaci uszkodzonych zniczy czy tłustych plam na nagrobkach.

Rodzaje wkładów do zniczy 

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje wkładów do zniczy. Różnią się one materiałem, z jakiego zostały wykonane, a w rezultacie właściwościami. Są to:

  • wkłady parafinowe – wkłady parafinowe są najbardziej rozpowszechnione na naszych cmentarzach, swoją popularność zawdzięczają stosunkowo długiemu okresowi spalania, ogólnodostępności oraz przystępnej cenie
  • wkłady olejowe – wkłady olejowe powstają na bazie połączenia parafiny i oleju, pod względem jakości oraz czasu spalania znacząco przewyższają wkłady parafinowe, są jednak od nich odpowiednio droższe
  • wkłady woskowe – wkłady woskowe stopniowo ustępują miejsca innym rozwiązaniom, które zapewniają znacznie dłuższy czas palenia

Od czego zależy wybór wkładu?

Teraz, kiedy wiemy już jakie wkłady do zniczy są dostępne w sprzedaży, możemy skupić się na ich właściwościach. To one decydują o tym, jakie wkłady powinniśmy wybierać w sezonie letnim, a jakie w sezonie zimowym. 

Czynnikiem najistotniejszym podczas wyboru wkładów do zniczy jest temperatura otoczenia. To ona może przyspieszyć lub też spowolnić spalanie się wkładu. Warto więc wiedzieć, jak dany surowiec zachowuje się w wysokiej, a jak w niskiej czy nawet ujemnej temperaturze. Wkłady olejowe wykazują bardzo dużą odporność na niskie temperatury. Dzięki temu nawet podczas mroźnych dni zapewniają długie i równomierne spalanie. W sezonie letnim z powodzeniem możemy korzystać z tańszych wkładów parafinowych. Wkłady te są odporne na wysokie temperatury i zachowują swoje właściwości mimo upałów. 

O czym jeszcze pamiętać wybierając wkład do znicza?

Surowiec z którego został wykonany wkład to nie wszystko. Przy wyborze wkładów warto również zwrócić uwagę na ich rozmiar i dopasowanie do samego znicza. Zbyt wysoki wkład, który wystaje poza szklaną obudowę może spowodować topienie się plastikowego kapturka. Natomiast zbyt mały, luźno włożony wkład może prowadzić do okopcenia i uszkodzenia znicza.