DAMEK – HURTOWNIA ZNICZY I KWIATÓW SZTUCZNYCH

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać?

  1. Strona główna
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Jakie kwiaty na cmentarz...

Wybór odpowiednich kwiatów na cmentarz jest ważnym aspektem upamiętniania zmarłych i wyrażania szacunku wobec nich. Kwiaty mają głębokie znaczenie symboliczne i mogą odzwierciedlać nasze uczucia i pamięć. W zależności od tradycji i preferencji osobistych, istnieje wiele różnych kwiatów, które są popularne na cmentarzach. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc Państwu dokonać odpowiedniego wyboru.


Chryzantemy

Chryzantemy są jednymi z najbardziej powszechnie wybieranych kwiatów na cmentarz. W wielu kulturach symbolizują one żałobę i są często kojarzone z pamięcią o zmarłych. Są dostępne w różnych kolorach i odmianach, co daje możliwość dopasowania ich do indywidualnych upodobań.

Lilie

Lilie są kwiatami o głębokim znaczeniu symbolicznym. Są symbolem niewinności, czystości i zmartwychwstania. Lilie często są stosowane w aranżacjach na pogrzebach i na grobach jako wyraz szacunku dla zmarłego.

Róże

Róże są jednymi z najbardziej klasycznych kwiatów, które można złożyć na cmentarzu. Każdy kolor róży ma swoje własne znaczenie symboliczne. Na przykład, czerwone róże symbolizują miłość i szacunek, białe oznaczają niewinność i czystość, a różowe są kojarzone z wdziękiem i delikatnością.

Mieczyki 

Mieczyk to kwiat o niezwykle heroicznej symbolice. Symbolizuje siłę, zwycięstwo i dumę. Kwiaty te występują w szerokiej gamie kolorystycznej – od bieli przez żółcie, pomarańcz, czerwienie, aż po róże i fiolety. 

Goździki 

Goździki to kwiaty bardzo popularne w naszym kraju. Znakomicie sprawdzają się przy wielu, różnych okazjach, także jako kwiaty nagrobne. Czerwone goździki są uznawane za oznakę pasji, podziwu oraz miłości. Białe natomiast symbolizują miłość i przywiązanie do matki, dlatego są często wybierane do wiązanek, bukietów i kompozycji wręczanych właśnie z okazji Dnia Matki. 

Piwonie 

Piwonie wybieramy do wiązanek nagrobnych przede wszystkim ze względu na ich wygląd i trwałość – cięte kwiaty mogą długo stać w wazonie. Warto jednak wiedzieć, co symbolizuje kwiat piwonii, a jego symbolika jest niejednoznaczna. Różni się zależnie od regionu i kultury. Piękno i wdzięk to symboliczne znaczenie piwonii obecne w większości kultur. Ponadto kwiat ten jest utożsamiany z honorem i dumą, romansem i bogactwem. 

Hortensje 

Hortensje symbolizują m.in. wdzięczność. To kwiaty, którymi możemy wyrazić nasze uznanie i wdzięczność zmarłemu za to, jaki wpływ wywarł na nasze życie. 

Gerbery 

Gerbery są kwiatami pełnymi energii, które symbolizują radość i pozytywne emocje. Mogą być stosowane jako wyraz pamięci i wdzięczności wobec zmarłych.

Przy wyborze kwiatów na cmentarz warto wziąć pod uwagę upodobania zmarłej osoby, jeśli są znane. Może się okazać, że zmarła osoba miała swoje ulubione kwiaty lub preferencje dotyczące kolorów. Jeśli tak, można uwzględnić te informacje i wybrać kwiaty, które były bliskie sercu zmarłej osoby.

 

Należy również pamiętać o odpowiednim dostosowaniu kwiatów do sezonu. Niektóre kwiaty są dostępne tylko w określonych porach roku, dlatego ważne jest, aby wybrać te, które będą dostosowane do danego sezonu i będą dobrze prezentowały się na pomniku. Może to być na przykład bukiet tulipanów na wiosnę, chryzantem na jesień lub też wieńce ze świerku i jemioły na okres świąt Bożego Narodzenia.

Ostateczny wybór kwiatów na cmentarz powinien być zgodny z naszymi własnymi uczuciami, preferencjami, tradycją i pamięcią związaną ze zmarłymi. Nie ma ściśle określonych reguł, które mówią, które kwiaty są „poprawne” do użycia. 

Kwiaty mają moc wyrażania naszych emocji i pamięci, dlatego warto poświęcić czas na dokładne rozważenie wyboru, aby stworzyć piękne i znaczące aranżacje kwiatowe na cmentarz. Ważne jest, aby wybrać te kwiaty, które najlepiej oddają nasze uczucia i szacunek wobec zmarłych.